PIKTORFESTÉK - TÖMÍTŐK


Mikor kell szilikont alkalmazni és mikor akriltömítőt?

 

Azelső legfontosabb különbség a lét anyag között, hogy az akril az vizes bázisú aszilikon pedig acetát savas bázisú. Ebből adódik a legtöbb különbség köztük.

Az akril tömítőkára alacsonyabb, mint a szilikonoké, de ne az ár döntsön, hanem az hogy aholhasználni szeretnénk, ott mire van szükség.

Az alábbiakbannézzük meg mi az alapvető különbség a szilikon és az akril között.

1. a rugalmasság: a szilikonok alakváltozási  képessége jobb,mint az akriloké, ezért tágulási hézagba inkább szilikont használjunk!

2. átfesthetőség: az akrilok átfesthetők, aszilikonok nem. 
ha tágulási hézagba használunk tömítőanyagot ne fessük át , mert a mozgás miatta festék megreped. Ilyen helyekre inkább megfelelő színű szilikont használjon.

3. kül vagy bel tér: a szilikonokat mindkéthelyen lehet használni, az akrilokat inkább beltérben, bár az Esőálló kivitelkültéri körülmények között is megállja a helyét. Fürdőszobában sem ajánljuk azakril használatát.

 

 Ha atömíteni kívánt hézag 1 cmszélesebb, akkor a szilikonozás vagy akrilozás előtt használjon pl. purhabot,majd utána silikont vagy akrilt. A purhab egyébként elsősorban ablakok, ajtókbeépítése során alkalmazott anyag, de ezen kívül még több célra is használható. A purhab száradás után jól szigetelhideg és meleg ellen, jól tapad a legtöbb felületen, ellenáll vegyi anyagoknak,olajnak, benzinnek, átfesthető, vágható, vakolható. Ezzel szemben nem szabadtartósan napfénynek kitenni mert nem bírja és rosszul viseli a nedves-száraz ésmeleg-hideg változást is.
A purhabok használatának alfája és omegája a nedvesítés. Ennek elmulasztásaokozza a problémák legnagyobb részét, ugyanis a purhab nedvesség hatására kötmeg. Mivel a levegő nedvességtartalma ehhez kevés, elengedhetetlenül szükséges,hogy az aljzatot előnedvesítsük, majd a kinyomott, friss purhabcsíkotutónedvesítsük. Inkább több vizet, mint keveset!

Gyakori a kérdés: mire elég egy flakon purhab?  A következő képlettel dolgozhatunk:fugaszélesség x fugamélység x fugahossz (dm-ben) = mennyiség literben. Például:fugaszélesség: 1 cm,fugamélység: 3 cm,fugahossz: 100 m.Számítás: 0,1 dm x 0,3 dm x 1000 dm = 30 liter. Ebben az esetben tehát 1 flakonhabbal körülbelül 100 méter fugát lehet kitölteni.