PIKTORFESTÉK - A MÉSZ ÉS A MÉSZFESTÉK


A mész, pontosabban az oltott mész az egyik legrégebbi festőanyag. Előállítása egyszerű, bár energiaigényes. Fehér mészkő vagy kréta (kalcium-karbonát) kiégetése során a mészkőből szén-dioxid szabadul fel, és égetett mész keletkezik, amely nagyon reakcióképes anyag. Vízzel keverve intenzív hevítés közben reagál, és mészhidrát (kalcium-hidroxid) keletkezik. A hozzáadott vízmennyiségtől függően a végtermék lehet por vagy folyadék. A mészhidrát a levegővel érintkezve kivonja abból a szén-dioxidot, és visszaalakul mészkővé. Ezzel a folyamat visszajut kezdeti állapotába. Festéshez és meszeléshez a pihentetett, érlelt oltott mész a legalkalmasabb. A pihentetéssel ugyanis az oltott mész olyan állapotba kerül, amely kedvező bevonati tulajdonságokat eredményez.

A meszelésnek nemcsak esztétikai, hanem higiéniai szerepe is van, amit már dédszüleink is ismertek, ezért „tisztasági festés” gyanánt kívül-belül átmeszelték házaikat. Az oltott mész erősen lúgos, maró anyag, kiváló rövid távú tisztító hatással. Ez természetesen nem jelenti a kórokozók elpusztítását, a mai kor követelményei szerint nem jelent fertőtlenítést, csupán esztétikai tisztaságot eredményez.

 
A meszet korlátozottan színezni is lehet, lúgálló oxiddal és egyéb fémtartalmú pigmentekkel. Sötét, erős színeket azonban nem lehet előállítani, mert a mész a száradás során kifehéredik. A meszelés csak megszáradva takar. A festés közben nem vagy csak nehezen eldönthető, hogy elegendő festőanyag került- e a falra, ez csak a kiszáradás után látszik igazán. Ezért több (2-3) réteg felvitele hoz megfelelő eredményt. A mészfesték nem oltott mész, annak „kényelmetlenségeit” hivatott kiküszöbölni. Általában már nedves állapotban is jobban fed, de továbbra is korlátozottan színezhető.

Könnyebb felhasználni, mint az oltott meszet. Összetételének megfelelően létezik kültéri és beltéri formája. (Az oltott mész mindkét alkalmazásra maradéktalanul megfelel.)
A mészfesték egy olyan festékfajta, amely egyebek mellett oltott meszet is tartalmaz. Ennek és az egyéb anyagoknak az aránya határozza meg alkalmazhatóságát. Az oltott mész és a modern festékek jó tulajdonságai így tökéletesen kombinálhatóak.
 
A közelmúltban megjelent egy új kategória, amely még keresi a helyét a festékek sorában, a kül- és beltéri mészfesték.

 
Az így elnevezett termékek zöme – ha nem teljesen – kalcium-hidroxidot, azaz oltott meszet tartalmaz. Ezeket az anyagokat találóan festőmésznek nevezhetjük, mert állaguk és kenhetőségük a festékekhez hasonló. A cél a jobb tárolási stabilitás és a könnyebb alkalmazhatóság. A termékek a jó minőségű oltott mész tulajdonságaival rendelkeznek, tiszták és kellemes illatúak, valamint megújuló anyagok.