PIKTORFESTÉK - HOGYAN VÉGEZZÜK EL EGY FAHÁZ KARBANTARTÁSÁT?

Hogyan végezzük el egy faház karbantartását?

 

 A könnyűszerkezetes házak igen nagy népszerűségnek örvendenek és szép lassan hazánkban is egyre népszerűbbé válnak. Az ilyen típusú ingatlanok közül a leghangulatosabbak a faházak, kellemes melegséget árasztva magukból. Egy ilyen házban úgy érezhetjük magunkat, mintha egy másik országba kerülnénk, télen a mesés Alpokba, nyáron pedig egy kellemes hétvégi házba, az erdő közepén. 

 

 A faházakat épp a fa alapanyag miatt rendszeresen karbantartanunk és ápolnunk kell, azonban egy jól gondozott faház akár 100 évig is megállja a helyét. Azonban nemcsak a fából készült lakóházak esetében, de a kertünkben lévő fészereknél is jól alkalmazhatjuk azokat a módszereket, amiket kiválóan használhatunk fából készült épületeinknél.

 

 

 

Legyünk körültekintőek

 

 A faházak legyártásukkor általános rovar- és gombaölő felületkezelést kapnak, azonban gondoskodnunk kell a megfelelő festésről is, hogy hosszú élettartamot kölcsönözzünk neki. Ezzel megvédjük a további gombásodástól, a korhadástól és védelmet biztosítunk az időjárási viszonyokkal szemben. A csapadék és az erős napfény ellensége lehet a fafelületeknek, ha nem kezeljük őket megfelelően. Az ideális festék kiválasztása után, nézzük meg a csomagoláson, hány rétegben ajánlott felkennünk, mert ennek hiányában nem fog megfelelő védelmet biztosítani. 

 

 

 A faházak karbantartása a szükséges időközönként megismétlendő és itt is fontos figyelnünk a részletekre, mert ezek segítségével még biztosabb védelmet adhatunk a felületeknek. Emiatt a festések alkalmával érdemes figyelnünk arra is, hogy ugyanazt a festéket használjuk, mint korábban, de ha nem tudjuk, akkor ajánlott próbakenést végezni, hiszen minden anyag más és más, így előfordulhat, hogy egy-egy termék kémiai összetételében összeférhetetlenség áll fenn, ami kevésbé tartós végeredményt hozhat.

 

Az igazság a részletekben rejlik

 

 Ha azt tervezzük, hogy újrafestjük már meglévő faházunkat, néhány lépésre érdemes odafigyelni, hogy minőségi és tartós védelmet adjunk a fának. Régebbi házak esetében előfordulhat, hogy az előző tulajdonos elhanyagolta a faház karbantartását és az ilyen esetekben nagyobb munka áll előttünk. A faházak általános karbantartását elegendő 2-4 évente elvégezni ( a faházon lévő festék típusától függően), és ha ezt betartjuk könnyen elvégezhetjük azt, hiszen ennyi idő alatt nem keletkezik kár a fafelületben. Erre a gondozásra az időjárási viszonyok miatt, illetve a különböző gombák és rovarok végett van szükség, amelyek ha megtelepednek a fán erősen rongálják azt. Ezért fontos megfelelően gondoskodnunk a fa alsóbb (alapozó), és a fa felsőbb (lazúr) rétegének kezeléséről is.

 

 

 Első lépésben nagynyomású mosóval tisztára kell mosnunk a felületeket, hiszen a fa erezeteiben a porszemek könnyen megtelepszenek, ami csökkenti a festés hatékonyságát. Ha a faház felületén szürke elszíneződéseket tapasztalunk, az vagy a porlerakódásnak köszönhető vagy a penésznek, de mindkettőt a nagynyomású mosóval könnyen el tudjuk távolítani. Amikor végeztünk az alapos mosással, hagyjuk kiszáradni a felületet. 

 

 

  A laza részeket csiszoljuk meg, figyeljünk arra, hogy ne csak a sérült felületet kezeljük, hanem annak környezetét is. Ezt követően alaposan portalanítsuk a felületeket és megkezdődhet az  alapozó   felvitele, mely véd a rovarkárosítás, esztétikai és szerkezeti gomba kártevők, szürkepenész,  kékgombák, korhasztó gombák ellen, vagy a már kialakult fertőzést megszünteti. 

 

Vastag vagy vékonylazúr? 

  Amikor készen vagyunk az előkészületi folyamatokkal, ki kell választanunk a megfelelő lazúr „festéket” a munkához. Ha nem volt dolgunk még faház karbantartással, előfordulhat, hogy nem tudjuk melyik festék lenne számunkra az ideális megoldás. 

   A Boróka vékonylazúr beszívódik a fába, de ugyanakkor egy finom vékony réteget is képez, így a fára jellemző erezetminta látható marad a festést követően is. A természetes hatást kedvelők számára ideális választás, és a gélesítésnek köszönhetően  némi vízlepergető tulajdonsággal is rendelkezik, ezért védelmet is kapunk faházunk számára

 A Boróka vastaglazúr esetében egy vastagabb réteg keletkezik a fa felületén, emiatt a fa erezete kevésbé marad látható viszont emiatt jobb a vízlepergető hatása. Ugyanebből az okból kifolyólag erősebb és tartósabb védelmet is biztosít a fafelületek számára. 

 

Tipp: Minél sötétebb tónusú lazúrt választunk, annál nagyobb lesz a faanyag UV sugárzás elleni védelme.