PIKTORFESTÉK - TAPÉTÁZÁSI KISOKOS

Újra divatba jött a tapéta?

Szerintem igen, bár ma nem úgy tapétázunk mint régen, hogy a helyiségek minden falát, hanem csak egy – egy falat! Egy fal tapétázását általában saját kivitelezésben szoktuk megoldani, mert nehéz olyan szakembert találni aki ilyen “kismunkára” rávehető, így jobb híján elkezdjük magunk! Első ránézésre nem látszik annyira bonyolult feladatnak, de amikor elkezdjük bizony felmerülnek kérdések!

Ebben próbálok most segíteni, összegyűjteni minden fontos tudnivalót a tapétázásról! Akkor lássuk és kezdjük az elején:

Milyen tapéták vannak?

Ha belépsz egy tapéta-szaküzletbe  tengernyi különböző tapéta közül választhatsz. Hogy ne riasszon vissza a bőség zavara, mesélek kicsit róluk.

A nálunk hagyományosnak tartott tapéta egyszerű papírtapéta, mely kétrétegű: a felső a mintát hordozza, az alsó pedig a ragasztás tartósságát hivatott biztosítani. Változatos mintákkal kapható, ha megunod, újabb réteg is ragasztható rá, vagy le is festheted.

Igen nagy népszerűségnek örvend a fűrészporos tapéta. Ennek két papírrétege között ragasztóba szórt finom szemcséjű fűrészpor van, ez adja az érdes felületet. Nagy előnye, hogy többször is átfesthető, és széles textúra-választékában mindenki találhat kedvére valót.

Egy másik (át)festhető tapétafajta a vlies, azaz a gyapjúrost-tapéta. Különleges alapanyaga rugalmas és könnyen kezelhető, kiváló légáteresztő képességű. Felrakásakor nem a tapétára, hanem a falra kell kenni a ragasztót.

A habosított tapéta egy papír vagy gyapjúrost alaprétegre felhordott, habosított műanyag rétegről kapta a nevét. Nagyobb igénybevételű falak, párásabb, nedvesebb helyiségek tapétázásához ideális.

A vinyl tapéta is papír vagy gyapjúrost alapú, a felső réteg pedig műanyag, és egy ún. meleg nyomásos eljárással készül, ami igazán szép mintázatot eredményez. Fényes minta esetén selyem-hatású. Elegáns környezet alakítható ki vele.

Az üvegszövet tapétát természetes alapanyagok alkotják: kvarchomok, szóda, mészkő és dolomit. A felszíne kellemesen meleg tapintású. Erős védelmet biztosít a falnak, többször is festhető és különböző textúrákkal kapható.


Hány tekercs tapétát vegyek?

Érdemes pontosan kiszámolni, hogy mennyi tapétára lesz szükségünk, mert ha kevés az bosszantó, főleg akkor ha katalógusból választottunk és 2-3 hetet vártunk mire megérkezett, ha pedig több az sem jó, mert általában nem szokták visszavenni a megmaradt tekercseket!

A számolást kezdjük a mennyezet magasságának és a falak hosszának  lemérésével.  A legtöbb tapéta  10m hosszú, és 53cm széles. Azaz 5 nm. A tapéta mennyiségénél fontos szempont hogy igényel - e  illesztést vagy sem! Az illesztést igénylő tapétából (pl. mintás ) többet kell használnia, és ezeket szükséges sorba állítani. 

Pl. 32 cm-es illesztés esetén 1,2 a szorzó, 64 cm-es illesztés esetén  pedig 1,3-as a szorzó. Nézzünk a fentiekre példát.

Nincs illesztés: A szoba méretei az alábbiak. Hosszanti fal méret: 2,5 magas és 3 méter széles. Rövidebb fal méret: 2,5 magas és 2,5 méter széles

Számolás:

Hosszú fal: 2,5 x 3= 7,5 nm ezt el osztjuk 5-el (mert a tapéta tekercs 5 nm ) és megkapjuk a tekercs számot, azaz 1,5 tekercsre lesz szükségünk, a hosszú falrész tapétázásához. Rövid fal: 2,5 x 2,5 méter= 6, 25 nm ezt el osztjuk 5-el és megkapjuk a tekercs számot, azaz 1,25 tekercsre lesz szükségünk, a rövid falrész tapétázásához.

Ezekből majd kétszeres mennyiséggel kell számolni, mert két hosszanti és két rövidebb falrészünk van.

Összesen (1,5 + 1,25) x 2 tekercsre lesz szükségünk, azaz 5,5 tekercs és itt muszáj kerekíteni, tehát 6 tekercs tapétát vásároljunk.

Van illesztés és 32 cm: Maradjunk a fenti méreteknél: Hosszanti fal méret: 2,5 magas és 3 méter széles. Rövidebb fal méret: 2,5 magas és 2,5 méter széles

Számolás:

Hosszú fal: 2,5 x 3 = 7,5 nm ezt megszorozzuk 1,2-vel (9 nm) és osztjuk 5-el, tehát 1,8 tekercsre lesz szükségünk.

Rövid fal: 2,5 x 2,5 méter = 6,25 nm ezt megszorozzuk 1,2-vel (7,5 nm) osztjuk 5-el tehát 1,5 tekercsre lesz szükségünk. Ezekből szintén kétszeres mennyiség kell azaz (1,8 + 1,5 )x 2 tekercsre lesz szükségünk, összesen 6,6 tekercs és itt is muszáj kerekíteni, tehát 7 tekercs tapétát vásároljunk.

Ne ijedjünk meg, ha marad tapéta, mert  a későbbi hibák javítására jó lesz illetve vegyük azt is figyelembe, hogy a tapéta gyárak a kollekciójukat általában 2 évig forgalmazzák, majd kivonják a forgalomból. 

Milyen szerszámokra lesz szükségünk? 

Tapétázáskor nem muszáj speciális szerszámokat beszerezni, a háztartásban megtalálható olló, kefe és szélesebb ecset is használható egy-egy kisebb helyiség felújításakor. A tapéták leszabását és ragasztását a földön vagy az ebédlőasztalon is elvégezhetjük, ám ha kényelmes és gyors munkára vágyunk, természetesen profi eszközök között is válogathatunk.

Spatulya (spakli):  Tapétázáskor is a falak előkészítésekor vesszük hasznát. Lekaparhatjuk vele a régi tapétát, kitölthetjük vele a falak repedéseit és a lyukakat. Kaparáshoz az olcsóbb változat is megfelelő, gletteléshez viszont érdemes több méretű rozsdamentes spaklit beszerezni. Tapétakaparáshoz speciális eszköz is kapható, aminek éles pengéje cserélhető.

Tapétázó ecset (kefe): A tapétaragasztót ezzel az ecsettel visszük fel a tapétára és a falra egyaránt. Széles változatával gyorsabban, nagyobb falfelületet tudunk bekenni. bekenni.

Tapéta simító kefe (vagy henger): A falra illesztett és kézzel lesimított nedves tapétatekercseket a kefe segítségével lehet tökéletesen afalhoz simítani.

Tapéta éllenyomó henger: A felragasztott tekercsek   széleinek tökéletes falhoz simítását segíti ez a speciális eszköz. Főleg szakembereknek ajánlják, mivel gyakran hagy nyomot a tapétán, főleg a vastagabb, habosított vagy dombornyomott változatokon.

Tapétázó asztal: Általában fém lábakon álló hosszú munkalap, ami a tekercsek szélességéhez idomul. Állítható magasságú változata a derekat is kíméli.

Tapétázás lépésről lépésre

1. Javítás és mérés

Leírás: http://blog.polifarbe.hu/tiny_mce/uploaded/1311otthonszepites-tapeta01.jpg

Amennyiben korábban festett felületet szeretnénk tapétázni, a felület hibáit ki kell javítanunk gletteléssel. Ezután az első és legfontosabb lépés a függőleges irány kijelölése. Ehhez használjunk függőónt! 

2. A tapétacsíkok kiszabása

Leírás: http://blog.polifarbe.hu/tiny_mce/uploaded/1311otthonszepit-tapeta02.jpg

A fal magasságát több helyen is lemértem, majd a mért hosszúsághoz 5 centimétert hozzáadtam. Ezután szabtam ki a tekercseket. Vágás előtt visszahajtottam a tapéta végét, az éleket precízen egymáshoz illesztettem, így derékszögben tudtam levágni a végeket.

Mintás tapéta esetén vegyük figyelembe az illesztések helyét is. A tapéta csomagolásán általában feltüntetik, hogy a tekercsek hány centiméteres eltolásával illeszkednek a minták. A levágott darabokat számozzuk meg a tekercsek hátoldalán!

3. Tapéta ragasztása

Leírás: http://blog.polifarbe.hu/tiny_mce/uploaded/1311otthonszepites-tapeta03.jpg

Ha kész tapétaragasztót vásárolunk (pl. Inntaller akril tapétaragasztó) akkor ez megkönnyíti és meggyorsítja a munkát, mivel használatra kész állapotban kerül forgalomba. Így megússzuk a tapétaragasztó bekeverését, biztosan megfelelő sűrűségű és csomómentes ragasztóval dolgozhatunk. Nagy kötési szilárdsága miatt gyakorlatilag szinte bármilyen tapétát ragaszthatunk vele.

Alaposan felkevertem a tapétaragasztót, majd felvittem a leszabott tapétacsíkok hátoldalára. Óvatosan össze is hajtogattam a bekent tapétákat a pihentetés idejére. A papírtapétákat 5-10 perc pihentetés után ragaszthatjuk fel a falra. Munkatempónktól függően annyi tekercset itassunk át ragasztóval, amennyit 10-15 percen belül fel tudunk használni.

4. Felragasztás

A tapétacsíkot a falhoz igazítottam úgy, hogy az a mért függőleges vonalhoz illeszkedjen. Fentről lefelé haladva lesimítottam kézzel, majd kefével függőlegesen lefelé, a csík közepétől kifelé haladva. Ezzel a módszerrel eltávolítottam a bent ragadt levegő buborékokat. Ezután nedves ronggyal letöröltem a széleken kibuggyant ragasztót, majd vonalzó és sniccer segítségével levágtam a fölösleget a fal alján.

Trükkök, tanácsok

1. A fal magasságánál mindig 5-10 centiméterrel hosszabb tapétacsíkokat kell kiszabni, majd felragasztás után sniccerrel, tapétavágókéssel vagy ollóval le lehet vágni a fölösleget.

2. Mivel a falak sem mindig teljesen függőlegesek, az első tapétacsík felragasztása előtt függőónnal jelöljünk ki egy ténylegesen függőleges vonalat. Ehhez illesszük az első csíkot.

3. A mennyezet tapétázásához két ember kell. A tapétacsík elejét egyikük hosszabb rúd végére erősített kefével szorítsa a plafonhoz, eközben a másik ember a további részeket fokozatosan fel tudja ragasztani.

4. Az elektromos dugaszoló aljak körbetapétázása nem a legigényesebb módszer. Inkább kapcsoljuk ki az áramot, szereljük le a fedeleket, majd a fedelek alatti falfelület is tapétázzunk le. Vágjuk körbe a dugaljak pereme mentén a fölösleges tapétát, majd a teljes száradás után szereljük vissza a fedeleket.

5. Ha a tapéta száradása után is maradnak légbuborékok a felületen, egy kis trükkel utólag is javíthatunk a végeredményen: egy csepp fecskendőbe töltött tapétaragasztót juttassunk a tapéta alá, majd kézzel simítsuk ki a dudort.

Festék és tapéta kombinációja!

Egy szobát egyszerre festenek és tapétáznak is? Azaz kombinálják a két technikát, így kapva különleges és érdekes végeredményt.

Leírás: http://blog.polifarbe.hu/tiny_mce/uploaded/1301taptea01.jpg

Nem kimondottan arról van most szó, amikor festhető tapétát (pl. a jól ismert fűrészporosat) használunk, bár ez jó kompromisszum lehet.

A kétfajta felület kombinációja bizonyos helyiségekben, nagyobb igénybevétel esetén, vagy különleges látvány elérése érdekében válhat be.

 A szokásos

A legelterjedtebb az a variácó, amikor a falakat tapétázzák, a mennyezetet pedig (csak) fehérre meszelik vagy festik.Erről általában a háziak úgy gondolkodnak, hogy tapétázott a szoba, annak ellenére, hogy a kombinációt alkalmazták.

Igénybevett falak

Egyes felületek jobban koszolódnak, mások kevésbé. Így akár egy-két év után újra kell festeni az egész szobát. Ezekben a helyiségekben (a következő részben részletezem) előnyös az erősen igénybevett felületeket lefesteni, a többit lehet tapétázni.

Több funkció egy helyen

Amikor egy nagy szoba több különféle funkciót is betölt, ezzel a módszerrel könnyebb elkülöníteni a tereket. Például egy olvasó-, vagy étkezősarkot szépen kiemelhetünk egy markáns, mintás tapétával.

Csak a látvány miatt

Jó módszer az egyszínű festet falak monotonitását megtörni egy élénk színű, mintás tapétával. Főként a hitvesi ágy fejtámlája mögé szokták ezt a módszert előszeretettel alkalmazni. Kis felületen nagyon jól mutat egy nagymintás, élénk színű tapéta.


Forrás: http://blog.polifarbe.hu/