PIKTORFESTÉK - SZABVÁNY ÉS VALÓSÁG

 

Hogyan lehet nyugodtlelkiismerettel a felületet rozsdátlanítani és felület kezelni, illetve atovábbi korróziótól megvédeni?

 

A háztartásokban, valamint kisebb manufaktúráknál, illetveszakmesterek által kivitelezett ház körüli felhasználásban megtalálhatófémszerkezetek és acélszerkezetek, csak a legjobb esetben rozsdamentesek ésolajosak, de általában rozsdásak, illetve a régi bevonat alatt korrodálódtak,hellyel-közzel régi bevonat maradékokkal fedettek.

 

Annak ellenére, hogy a szabvány (MSZ EN ISO 12944-5 szabvány: Szakmai körökben, ez a szabvány a festőkBibliája) nem engedi meg az acél festését anélkül, hogy szemcseszórnánk, azesetek többségében erre nincs meg a lehetőség. Valamilyen módon azonban mégismeg kell védeni a felületet a korróziótól, vagy ha már megrozsdásodott, akkorkonzerválni kell abban az állapotban, amikor még mechanikai szilárdságának nagyrésze megvan.

 

Ezért beszélnünk kell a következő kérdésekről:

 

A rozsda-átalakító szerek úgymint RO-55, Ferropasit stb.általában erős savakat tartalmaznak, melyeknek egy része öblítés után is afelületen marad, így, ha egy jó minőségű záró bevonatot alakítunk ki afelületen, a sav és a vas reakciójából keletkező gáz (hidrogén) az egészbevonatot lefeszíti (hólyagosodás).

 

Mi festékgyártók, sokkal jobban szeretjük, ha a lazarozsdás részeket drótkefével távolítja el a kivitelező, és nem használrozsda-átalakító szert.

 

Ezután, az enyhénfutórozsdás felületet olyan alapozóval kell kezelni, amelyet – szakmailagindokolható módon – rozsdára is ajánlunk.

 

Az egyik, rozsdásfelületre alkalmazható reaktív alapozónk a DUNAPLASZT PRIMER, melyet csakkimondottan – előzőleg mechanikailag megtisztított – rozsdás fémre ajánlunk,festett felület festékmaradékos részére nem. Ebben az esetben, az alapozóreaktív foszforsav tartalmának köszönhetően a rozsdát vas-foszfáttá alakítja. Areakció közben a foszforsav kifogy a bevonatból, ehhez 8 – 24 óra szükséges,hőmérséklettől függően. Ezután átfestjük a kívánt színre a felületet,közbensővel és zománccal, vagy két réteg zománccal.

 

A másik olyan lehetőség, amikor nyugodt szívvel festhetünkrozsdára, az olyan alapozó alkalmazása, mely különleges oxidpigment tartalmánálfogva kiszippantja a rozsdából a vizet és oly mértékben jól zár (minimum 200µ),hogy a bevonat alatt a korróziós folyamat megáll, és az acél az adottállapotban konzerválódik nagyon hosszú ideig pl. KATEPOX és KATESIL. Ezt a különleges védelmet még kémiai passziválópigmentek és „barrier” hatású (egymásra rakódó lemezes szerkezetű pigment, melymegnöveli a nedvesség útját) csillámpigmentek is segítik.

 

Ha már úgyiskénytelenek vagyunk bizonyos esetekben enyhén futórozsdás felületeket festeni,akkor legalább ne tegyük azt rossz lelkiismerettel, hanem válasszunk egy,szakmailag indokolható, és nem csak reklámfogásként bedobott megoldást!